Kryonika

Autor: Michal Václavík (gofi@email.cz), Téma: Kryonika
Vydáno dne 10. 01. 2004 (6582 přečtení)
~ 1500 slov
Pár slov na adresu zmrazování lidí. Než si koupíte proceduru u Alcoru, nechte si uplést pořádné palčáky. Zima bude dlouhá.

Je vám více než padesát, pak čtěte dál. Máte někoho komu je víc jak padesát a máte ho rádi? Pro lidi nad padesát je kryonika jedinou cestou, jak přežít informační smrt.

Je známo, že v 19. a 20. století postupovala medicína kupředu a slavila úspěchy. Vyvíjela se a každý rok přidala k průměrnému věku populace v průměru jeden až dva dny života. Dnešní medicína přidává každý rok k průměrnému věku populace 120 dnů života. Rozvoj v oblasti vědy, techniky a tedy i medicíny každým rokem akceleruje ke stále vyšším rychlostem. Nejnovější poznatky z vědního oboru futurologie a nanotechnologie naznačují, že medicína bude kolem roku 2050-2060 schopna bojovat nejen s řadou dnes nevyléčitelných chorob, ale bude schopna ovlivnit pochody na elementární, přímo atomární úrovni našeho těla. Tímto způsobem bude možné přesně ovládnout a případně ovlivnit procesy v našem těle. Bude možné zvrátit i takové procesy jako je stárnutí. Bude možné dosáhnout dlouhověkosti v těle, které bude mít vlastnosti mladého a svěžího člověka plného elánu a energie. To bude mít samozřejmě dalekosáhlé dopady i na ekonomiku společnosti, neboť odpadne problematika důchodového zajištění starých nebo nemohoucích občanů. Zároveň člověk s více jak stoletými zkušenostmi v konkrétním oboru bude skutečným odborníkem, který ve své oblasti již ledacos zažil a přitom mu to pálí jako ve dvaceti a má stále také tolik elánu a životní energie.
Kdo by se nechtěl dožít věku nanotechnologií...

Jak na to? Pokud jste mladí (třicet a méně) pak máte reálnou šanci se masového rozšíření nanotechnologií a nanomedicíny dožít. Ale jak to udělat s dědou?

Pokud máte opravdu svého dědu rádi a chtěli by jste si s ním v roce 2060 zahrát fotbal a zavzpomínat na rok 2004, pak existuje možnost zakoupit celou proceduru zmrazení u firmy Alcor. Pokud budete chtít zmrazit dědu celého, tak si připravte 120 tisíc dolarů. Pokud se spokojíte pouze s dědovým mozkem+DNA na naklonování jeho nového těla, pak stačí nějakých 30 tisíc doláčů. Obdobný poplatek je myslím, kdyby jste spolu s dědou chtěli dát zmrazit pejska Ťapku nebo nějakou micinku.

Bohužel Alcor je až za oceánem. Uvažoval jsem, že bych založil firmu na zmrazování lidí, ale bohužel zatím se to v naší zemi nesetkalo s ohlasem. Ze všech stran jen nepochopení a nebo smích. Však on jim ten úsměv zmrzne na tváři... Ale vážně, nemám na to čas, ale pokud by se do toho chtěl někdo pustit, bylo by to fajn, protože naše česká populace se vydala cestou stále rozsáhlejšího stárnutí a jelikož bychom neradi přišli o spoustu chytrých a vzdělaných lidí, kteří již ledacos zažili, bylo by fajn, kdyby někdo postavil pořádnej mrazák.


Jak na to?

Přeci jen by nebylo na škodu převzít pár zkušeností od firmy Alcor. Nakonec problematikou zmrazování lidského těla se seriózně zabývají již od sedmdesátých let minulého století a za tu dobu už se něco naučili. Největším úskalím při zmrazování tkáně je fakt, že lidské tělo obsahuje velké množství vody. Voda se při tuhnutí přeměňuje na led a ten má o něco větší objem. V praxi pak dochází k tomu, že vzniknuvší ledové krystalky ničí buněčnou tkáň svými ostrými hranami. Když to přeženu, pokud vezmete játra a dvacetkrát je zmrazíte a rozmrazíte už to nebudou ty samý játra, ale játrová kaše. Pokud to zahustíte a přidáte krapet koření, bude z toho jemná játrová paštička.
Hromada chlapíků a několik bab zkoušejí na špičkových pracovištích různé roztoky, které by zabraňovaly tvorbě ledových krystalů ve tkáni. Zároveň se borci na extrémně rychlé zchlazování a zmrazování snaží najít způsoby jak zmrazit tkáň tak rychle aniž by ledové krystaly stihly vzniknout, tj. dosahuje se struktury amorfního ledu (rychlost ochlazování více jak 1K/us). Ochlazování velkých objektů jako je lidské tělo tak velkou rychlostí je velmi problematické, a proto přicházejí na pomoc ony roztodivné roztoky. Pokud si vzpomínám dobře, už je to nějaký ten pátek, tak v samých prvopočátcích se používaly roztoky obsahující velké koncentrace alkoholu. Dnes jsou to mnohem více promyšlené látky, na jejichž vyslovení by si člověk pomalu zlomil jazyk.


Takže jak to bude vypadat?

Když mi doktoři řeknou, že to mám spočítaný, tak půjdu a pořádně to oslavím, abych dostal do žil ty vysoké koncentrace alkoholu. Odvezou si mne do ústavu, kde budu čekat na biologickou smrt. Nemůžou mne jednoduše zmrazit, protože by to byla vražda. Takže se musí čekat a čekat. Takové čekání něco stojí, protože v ústavu je nemocniční sál plný drahé techniky a na tom sále se střídají tři party a čekají připraveni provést proceduru zmrazování, jakmile někdo natáhne ráfky. Čím dříve se započne se zmrazováním, tím v lepším stavu je tělo uchováno a tím pádem i veškeré informace v něm uložené (tj. znalosti, zkušenosti, vzpomínky, veškeré psychické i fyzické charakteristiky). Takže se čeká až mi dobouchá srdce a klekne elektrická aktivita mozku, pak jsem podle dnešní medicíny kaput, mrtvý a dál existují v zásadě dvě možnosti. Pokud se někdo nechce dočkat budoucnosti, pak je nejrozumnějším způsobem kremace, kdy velká část člověka vyletí komínem a zbytky si pak odnesou v urně pozůstalí. Pokud by si však člověk rád dal ještě obloženou mísu (a ne jednu), cachtal na Azorech a pěkně si zašoupal, tak je lepší se dát zmrazit. Jakmile vás prohlásí za biologicky mrtvého, dají se páni experti do práce a začnou vylepšovat tělní tekutiny tak, aby při zmrazení došlo k minimálnímu poškození tkáně vlivem ledových krystalků. Zároveň řízeně snižují teplotu těla (něco na způsob podchlazení) čímž zpomalují procesy, které v těle ještě přetrvávají (že přetrvávají je známo z toho, že mrtvému mohou ještě povyrůst fousy a nebo o kousíček nehty, to že už nebouchá srdce ještě neznamená, že umřela každá jednotlivá buňka těla). Zároveň se tím zamezí nastartování rozkladných procesů, což by vedlo k informační smrti a ta by znamenala opravdový konec. Kremace je dokonalá informační smrt.
Po napumpování všelijakých dobrot do těla a zároveň jeho ochlazení k teplotě blízké nula Celsia se přistoupí k procesu zmrazení. Mrazí se rychle a účinně. Tělo se zpravidla zaleje do kapalného dusíku. Movitější si mohou dovolit helium, ale dle mého názoru se jedná o prakticky zbytečný luxus. Ale co by někteří pro své tělo neudělali, zejména pokud jim má ještě v budoucnu sloužit.
Při velmi nízkých teplotách materiál lidského těla nejen tvrdne, ale stává se také křehčí. Ukazuje se, že při velmi nízkých teplotách dochází často k mechanickému poškození zmražených tkání, a tak se v současné době intenzivně pracuje na technikách, které by pracovaly s vyššími než dusíkovými teplotami. Zároveň ušetříte za energii na chlazení (chladit na teplotu CO2 je rozhodně levnější než na N2). Tělo zafixované v tanku s tekutým dusíkem se umístí na klidném místě. Dusík se nechá volně odpařovat, aby se udržela nízká teplota a zřízenci ho chodí dolévat v dewarových nádobách nebo se k tanku umístí chladicí zařízení. Doporučuji dvoukompresorový model, když jeden motor vypadne, tak aby vám nezačalo být horko. Také je dobré si předplatit dodávku elektřiny na padesát let dopředu. Statistiky ukazují, že pozůstalí přes jedno koleno, kteří se s vámi již nesetkali, nejsou zrovna dvakrát moc nakloněni k placení účtů, že si chcete chladit kosti.
A v těchto místech řada článků o kryonice končí. My se však podíváme ještě kousek dále. Jakmile budou k dispozici nanotechnologie, bude možné manipulovat s jednotlivými atomy, molekulami, bílkovinami, buněčnými organelami, membránami tak, aby bylo tělo opraveno a zbaveno veškerých defektů, případně v případě zájmu (pokud jste tak vyplnily do dotazníku, který s vámi pracovníci ústavu před zamrazením prošli) k omlazení a dohrání případných znalostí a dovedností. Takové věci ale záleží jen na vašem rozhodnutí, protože takový zásah vás pochopitelně více či méně změní, aby jste to pak ještě byl vy. (teta Klára po rozmrazení strýce Karla: "To přece není Karel, ten nikdy neuměl tak krásně hrát na piáno...").


Jaký to bude pocit?

Lidé se mne ptají jak to bude vypadat? Jak se budu cítit, když se dám zmrazit? Pocitová stránka věci je poměrně jednoduchá. Z hlediska vlastních pocitů jde prakticky o stejný vjem jako je vjem vyvolaný spánkem, pouze s tím rozdílem, že během ledového spánku se nezdají sny neboť veškeré procesy v těle jsou zastaveny, tj. rozkladné procesy jsou zastaveny, trávicí procesy jsou zastaveny, dýchací, smrkací, čůrací, čichací, koukací, růstové i snové procesy jsou zastaveny, doslova zmrazeny. Nic se v těle nemění, a proto tělo naprosto postrádá vnímání času. Během doby, kdy je člověk zmrazen neexistuje pocit vnímání času. To znamená, že pokud vás rozmrazí druhý den nebo po sto letech, bude to ze subjektivního hlediska úplně naprosto stejné. V obou případech se vám bude zdát, že mezi zamrazováním a rozmrazováním uběhla krátká doba (subjektivně několik minut). Vzhledem k tomu, že kvůli současnému zákonodárství se přistupuje k zmrazování až po biologické smrti, není zamrazovaný člověk při smyslech, a proto proces zamrazování nevnímá. Z tohoto úhlu pohledu proces zamrazování nevstupuje do pocitové stránky věci. Proces rozmrazování lze provést tak, aby vstoupil do pocitové stránky, toto však pravděpodobně nebude žádoucí (lze ukázat, že by to nebylo nic příjemého), a proto bude zvolena druhá možná varianta a to, že proces rozmrazování bude také probíhat mimo smyslové vnímání zmrazeného. Z výše uvedeného vyplývá, že proces vypadá takto. Ležím na smrtelné posteli a špatně se mi dýchá. Slyším jak přístroj vedle mne dělá píp, píp, pííp, pip, píííp, pp, píííííííííí, íííííííííííííí a už se vzdaluje dál a dál už skoro nic neslyším... a najednou slyším z dálky píp, píp a je to stále blíž píp, píp, přícházím k sobě a mnohem lépe se mi dýchá, píp, píp, jo to je ten pípák na intenzivce, tak jsem to tentokrát zase překlepal, píp, píp, píp, a jak dobře se mi dýchá, to mi museli píchnout něco super, píp, píp, píp, tak si mne vezme s kosou příště, píp, píp, píp, tak vás vítám, dneska máme 24. července 2066. Vše nejlepší ke stým narozeninám! Co to kecáte? Mně a sto? A jakej, že je to datum, ste se zbláznil doktore. Prostě prakticky nepoznáte, že bylo mezi tím nějaké zmrazení.